LTH Home

Jewel-ry

Jewel-ry
  • Forum HomePost Reply BackTop
    Page 46 of 47
  • Post #1351 - August 10th, 2021, 8:59 am
    Post #1351 - August 10th, 2021, 8:59 am Post #1351 - August 10th, 2021, 8:59 am
    They are having a new word of the day on Thursday. I think it is for chocolate chip cookies. Check on their Facebook page tomorrow to find out what it is.
  • Post #1352 - August 10th, 2021, 1:02 pm
    Post #1352 - August 10th, 2021, 1:02 pm Post #1352 - August 10th, 2021, 1:02 pm
    Hi, Nancy,

    Thanks for the good advice on updating birthday info. I hadn't entered mine originally either. It's coming up next week, so I'll see if any "treat" is forthcoming. Jewel, if you're listening, free muffin or donut? Or Tillamook ice cream (the hands down best Word of the Day ever)?
  • Post #1353 - August 11th, 2021, 12:35 pm
    Post #1353 - August 11th, 2021, 12:35 pm Post #1353 - August 11th, 2021, 12:35 pm
    NFriday wrote:...
    I was at the Kosher Jewel on Howard yesterday, and they also had the O Organics and Amy's burritos on clearance for $1.48, and so I got some more. The O Organics beans and cheese, and black bean burritos are on clearance, and the Amy's black bean burritos are also on clearance. The Amy's Vietnamese burritos are on clearance for $1.78

    Though not something I usually buy, I was intrigued by the Vietnamese burrito. My Jewel (on Broadway in Edgewater) also had them on clearance. The flavors were surprisingly good, mild but hit the expected flavor profile. The filling consistency and color were somewhat unappetizing. For under $2, it was an inexpensive lunch.
    -Mary
  • Post #1354 - August 11th, 2021, 2:42 pm
    Post #1354 - August 11th, 2021, 2:42 pm Post #1354 - August 11th, 2021, 2:42 pm
    I've bought about ten of the Amy's black bean burritos so far. They have more fiber than the Vietnamese ones do. If Jewel still has them the next time I go there, I might buy some more. The first time I bought them, there was not a shelf tag for them. There was a shelf tag for something else that was on clearance which I did not see on the shelf. I decided to scan them anyway, and I discovered they were $1.48, and so I decided to buy five of them, and a few of the O Organic burritos which were marked $1.48.

    I just checked again to see if they have the WOD posted on their Facebook page. According to their ad, their Pillsbury cookies are supposed to be the word of the day tomorrow. It is still not posted, but they did have a post encouraging people to download their new app., and they got all kinds of negative comments about their new app. People are begging them to bring back their old app. They are going to let the tech people know about the complaints. They are also offering to help people navigate the new app.
  • Post #1355 - August 12th, 2021, 11:21 am
    Post #1355 - August 12th, 2021, 11:21 am Post #1355 - August 12th, 2021, 11:21 am
    Pillsbury ready to eat soft based cookies are the word of the day tomorrow. There are four to choose from. Say Pillsbury cookies to get a package for free on 8/13 at Jewel. It is a new product.
  • Post #1356 - August 12th, 2021, 10:23 pm
    Post #1356 - August 12th, 2021, 10:23 pm Post #1356 - August 12th, 2021, 10:23 pm
    Thanks once more for the updated info, Nancy. My friend went to Jewel today for the cookies like it said in the ad, Aug 12th, and they wouldn't give them to her. She was not happy!
  • Post #1357 - August 17th, 2021, 7:25 am
    Post #1357 - August 17th, 2021, 7:25 am Post #1357 - August 17th, 2021, 7:25 am
    Yet another JewelOsco technology foible: On the website, clicking Weekly Ad in the top menu bar no longer allows viewing the print ad. It's necessary to go to Your Store and select the Weekly Ad there.

    Anyhoo, next week's coupons are frozen Jewel pizza, baby wipes and party-size Lays, 1 each. No mention of a Saturday Sampler or Word of the Day, not surprising after last week's date debacle.
  • Post #1358 - August 17th, 2021, 8:17 am
    Post #1358 - August 17th, 2021, 8:17 am Post #1358 - August 17th, 2021, 8:17 am
    tjr wrote:Yet another JewelOsco technology foible: On the website, clicking Weekly Ad in the top menu bar no longer allows viewing the print ad. It's necessary to go to Your Store and select the Weekly Ad there.

    Thanks for the tip, because I usually check on Tuesdays to see what is going off and on sale.

    When I used to shop at both the Wheaton and Highland Park Jewels, I started to notice differences in sales and premiums between these stores. There was once a $10 off coupon for a $50 purchase, which I tried to use in Wheaton. No-go, because this was for the Highland Park and Lake Forest stores.

    The Wheaton Jewel Manager commented a nearby town had a similar coupon, though many came to the Wheaton store to use it. A lot of time was spent explaining why the coupon was declined.

    I like how Jewel amends their stock and sales to specific areas. I think they are more responsive than in the days when Jewel's ads were on television.

    Regards,
    CAthy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #1359 - August 17th, 2021, 1:51 pm
    Post #1359 - August 17th, 2021, 1:51 pm Post #1359 - August 17th, 2021, 1:51 pm
    I clicked the weekly ad today, and I was able to see both the current ad and the one that starts tomorrow. You do have to give them the store you prefer though. The only thing I saw worth buying in the ad that starts tomorrow was a bunch of local produce, but between my garden and the farmer's market I don't buy many veggies at Jewel. I did buy a lot of cherries, but those are $3.99 now, and are on their last leg. I bought a pint of organic blueberries recently at Jewel for $2 too, but they were not as good as the blueberries I bought at the farmers market that I paid $5 for. They do have cheap California strawberries this week too, but the quart I bought a few weeks ago for $.99 were only so so.

    I have to go to St. Francis for a mammogram tomorrow, and so I might go to the Jewel on Howard right down the street from the red line, and see if they have any of those Amy's burritos on clearance for $1.49. The Chicago Ave. Jewel never carried the ones that are on clearance.

    I was at the Jewel on Chicago Ave. on Saturday, and they had tons of stuff on clearance for 75% off, including some huge bags of frozen veggies for $.49, but I was not tempted by anything they had. I did get some milk there though, and their Jewel milk was $2.50 a gallon or 2/$4. I think that is their new price.
  • Post #1360 - August 17th, 2021, 3:02 pm
    Post #1360 - August 17th, 2021, 3:02 pm Post #1360 - August 17th, 2021, 3:02 pm
    NFriday wrote:I did get some milk there though, and their Jewel milk was $2.50 a gallon or 2/$4. I think that is their new price.

    Until two weeks ago, Jewel was offering 2/$4, then it bumped to 2/$5. I am glad it is back down.
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #1361 - August 17th, 2021, 8:43 pm
    Post #1361 - August 17th, 2021, 8:43 pm Post #1361 - August 17th, 2021, 8:43 pm
    I'm not a big fan of the "must buy 2" milk pricing, although I did buy one skim and one whole tonight at Tony's Round Lake Beach for $1.69 each, skim to drink and whole to cook. Tony's price was for any quantity.
  • Post #1362 - August 18th, 2021, 7:16 am
    Post #1362 - August 18th, 2021, 7:16 am Post #1362 - August 18th, 2021, 7:16 am
    Suggestion for those in areas with the red mango cases on sale for 2.99/case:

    Try em out. My lil fruit market down the street has some crazy good red mangos right now. The first one I had didn't even smell like much, and it was still great. I went back and bought a few more that smelled far better, and they are top 10 in the best I've ever had. Not sure if the Jewel ones will be great, but my fingers are crossed. Lot of mango with sticky rice in my future.
    We cannot be friends if you do not know the difference between Mayo and Miracle Whip.
  • Post #1363 - August 18th, 2021, 2:27 pm
    Post #1363 - August 18th, 2021, 2:27 pm Post #1363 - August 18th, 2021, 2:27 pm
    tjr wrote:I'm not a big fan of the "must buy 2" milk pricing, although I did buy one skim and one whole tonight at Tony's Round Lake Beach for $1.69 each, skim to drink and whole to cook. Tony's price was for any quantity.

    Me, too, though I still try to position my shopping where two will work out. One goes to the basement refrigerator and the other into immediate use.

    Last week, I bought two gallons of milk at Mariano's for 89 cents each. I was leaving town, so it might go bad while I was away. I told the family if it was off, then place it in the basement fridge. I will make ricotta when I get back. It turned out to be unnecessary information, but I needed to get ahead of their possible reaction to toss.

    When our family was young, my Mom bought four gallons of milk when she shopped. My Dad was the biggest consumer.

    Regards,
    Cathy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #1364 - August 18th, 2021, 10:18 pm
    Post #1364 - August 18th, 2021, 10:18 pm Post #1364 - August 18th, 2021, 10:18 pm
    seebee wrote:Suggestion for those in areas with the red mango cases on sale for 2.99/case:

    The Gurnee store has $2.99 cases of 8. Last promotion I think was cases of 10. Not sure if that means these are larger mangos or smaller boxes.
    Individual mangos are on sale for 2/$1, so the case is not a huge savings. And that's an opportunity to select for desired ripeness and condition, although some people "improve" their cases too.
    Off topic, but SuperFresh in Waukegan had Manila mangos 3/$1 last week. They were unusually large for Manilas and very good flavor. Maybe it's the right season for mangos of all types.
  • Post #1365 - August 18th, 2021, 11:42 pm
    Post #1365 - August 18th, 2021, 11:42 pm Post #1365 - August 18th, 2021, 11:42 pm
    I got a $2.37 personalized price for Jewel milk this week. If I had a family I would get two gallons of milk. Jewel also has Oberweis milk which I love on sale this week too, but I forgot about it when I was at the Chicago Jewel Howard store today, and I ended up getting a gallon of Jewel milk today. They also had Pepperidge Farm bread on sale 2/$5, and they had a whole bunch of frozen dinners on clearance. They had all of their Healthy Choice chicken wraps on clearance for $1.48. I bought eight of them. They also had a bunch of Lean Cuisine and Life Cuisine dinners on clearance, and I had a $.50 off Life Cuisine coupon on my J4U. I also had a $2 off 5 Lean Cuisine, but I only bought one Lean Cuisine. I also bought a Birds Eye vegetarian lasagna they had on clearance for $1.78. I bought four Life Cuisine dinners and all of them were low carb.
  • Post #1366 - August 20th, 2021, 9:38 pm
    Post #1366 - August 20th, 2021, 9:38 pm Post #1366 - August 20th, 2021, 9:38 pm
    I was at the Wilmette Green Bay store tonight, and I noticed that Jewel milk is again $2.99 or 2/$5. Bananas were $.69 a pound, and $.89 for organic ones. I have a personalized price of $.56 a pound for organic ones. They still had some frozen dinners on clearance too. I have a J4U coupon for $2 off 5 Lean Cuisine, and they had a Lean Cuisine dinner on clearance for $2.28. I was tempted to get it, but I don't have enough room for five dinners in my freezer. I did get two more of the Healthy Choice chicken wraps they had on clearance for $1.48
  • Post #1367 - August 20th, 2021, 11:37 pm
    Post #1367 - August 20th, 2021, 11:37 pm Post #1367 - August 20th, 2021, 11:37 pm
    Needed garlic, did a quick run. Mount Prospect store about 80% masked.

    Free item in my Deals: 12ct/10oz Beyond Meat meatballs. I don't normally buy such stuff but it provides more options when my kosher-keeping daughter-in-law and grandchildren are coming by.
    What is patriotism, but the love of good things we ate in our childhood?
    -- Lin Yutang
  • Post #1368 - August 21st, 2021, 10:32 am
    Post #1368 - August 21st, 2021, 10:32 am Post #1368 - August 21st, 2021, 10:32 am
    Most of the garlic at Jewel is from China, and so I don't buy much garlic there. When I can get it at the farmers market, I get it there, and other wise I get it at Whole Foods. They have California organic garlic for $3.95 a pound. Trader Joe's is supposed to have California garlic too. At least half of the year I use the garlic I get from the farmer's market. Last year right before Thanksgiving, Henry Brockman had his garlic on special if you bought lots of it. I also love Nichols Italian garlic, but they frequently run out before the market closes, and they are more expensive than Henry. They used to have it on sale for $1 a head occasionally, but right now it is $4 a head or 3/$10.
  • Post #1369 - August 23rd, 2021, 4:01 am
    Post #1369 - August 23rd, 2021, 4:01 am Post #1369 - August 23rd, 2021, 4:01 am
    Cook county now requires people to wear a mask at all indoor locations including grocery stores. Last time I was at Jewel about 80% of the customers were wearing masks.
  • Post #1370 - August 24th, 2021, 2:10 pm
    Post #1370 - August 24th, 2021, 2:10 pm Post #1370 - August 24th, 2021, 2:10 pm
    I happened by the liquor department clearance rack at my local Jewel (Broadway and Berwyn). They had North Shore Vodka and North Shore Gin #6 on clearance for 50% off. That put both of them around $16 before taxes. If my pandemic liquor supplies weren't already overstocked, I would have added to my collection.
    -Mary
  • Post #1371 - August 24th, 2021, 5:12 pm
    Post #1371 - August 24th, 2021, 5:12 pm Post #1371 - August 24th, 2021, 5:12 pm
    NFriday wrote:Last time I was at Jewel about 80% of the customers were wearing masks.

    That's been pretty much the case for many months at the two Waukegan Jewels, as well as other Waukegan supermarkets. I see far more unmasked folks further west in Lake County.
  • Post #1372 - August 25th, 2021, 2:48 am
    Post #1372 - August 25th, 2021, 2:48 am Post #1372 - August 25th, 2021, 2:48 am
    Both Skokie and Evanston require masks indoors for everybody now. I just checked my J4U, and I got a free jar of O Organics peanut butter. Jewel has Hills Brothers coffee on sale for $5.99, and there is a $2 off coupon on J4U. The coffee is also part of a get $1 off when you purchase five of any item in the group, and so you could potentially get it even cheaper. Jewel also has Washington cherries on sale for $1.99 a pound, but they probably have not picked any cherries in Washington for almost two months, and so I don't know how good they are. Jewel also has bags of mandarin oranges on sale for $1.99, but those are from Peru. and has B1G1F Edy's ice cream.

    Jewel had Michigan blueberries on sale the last time I was in the store, but when I looked at them they were from Peru, and so I passed.
  • Post #1373 - August 29th, 2021, 10:47 pm
    Post #1373 - August 29th, 2021, 10:47 pm Post #1373 - August 29th, 2021, 10:47 pm
    Did anybody get the Washington cherries that are $1.99 at Jewel right now? I bought almost two pounds of them Friday, and I wish I would have left them in the store. They were on their last leg. I noticed most of their blueberries were from Peru. I ended up buying two pints of blueberries, a honeydew melon and a 1/4 peck of Michigan peaches at the Evanston farmers market. I ended up going to the Green Bay store in Wilmette on Friday evening, and I forgot that their milk is more expensive than it is at any of the Evanston stores, but I ended up buying it anyway because I needed milk, and I wanted to go to the Whole Foods down the street anyway. Jewels milk was $2.99 or 2/$5. Jewels bananas were $.69 for conventional and $.89 for organic.

    When I was at Aldi's on Wednesday, their bananas were $.49 for organic which was a special deal. They were ripe though. They had conventional bananas for $.57. I saw a few people buying the conventional bananas, but I did not see anyone buying the organic ones. They probably did not realize they were on sale. Aldi's milk ranged from $2.12 for skimmed milk, which they were out of, to $2.49 for whole milk.

    Did anybody get the baby watermelons at Jewel that were $1.88? Was it any good? Even though I did not get cheap milk at Jewel, I ended up saving 52% at Jewel because I got a free O Organics peanut butter, and I got some B1G1F Edy's ice cream, and I bought a Hills Brothers half calf can of coffee which was on sale, and I had a $2 off coupon on my J4U.
  • Post #1374 - August 29th, 2021, 10:57 pm
    Post #1374 - August 29th, 2021, 10:57 pm Post #1374 - August 29th, 2021, 10:57 pm
    NFriday wrote:Did anybody get the Washington cherries that are $1.99 at Jewel right now? I bought almost two pounds of them Friday, and I wish I would have left them in the store. They were on their last leg.

    Hi Nancy. I appreciate the heads up. 2020 was a tremendous year for sweet cherries -- and the best ones I bought consistently came from Jewel. But didn't think 2021 even came close, not at Jewel or any other local stores I shopped. Still, even though the season is effectively over, I was considering trying these. Now I know to pass. I was hoping to maybe find a late season blast of that Jewel cherry magic from last year but it sounds like it's not to be. :(

    =R=
    Same planet, different world
  • Post #1375 - September 1st, 2021, 12:29 am
    Post #1375 - September 1st, 2021, 12:29 am Post #1375 - September 1st, 2021, 12:29 am
    I checked my new specialized prices and I have a specialized price of $2.34 for milk, which means I can get it for the same price at the Wilmette Jewels as I can at any of the Evanston Jewels. I also have $1 off Cabot cheese, $2.99 seedless watermelon, and healthy choice for $2.56. Jewel still has Western cherries for $1.99 a pound.
  • Post #1376 - September 1st, 2021, 7:58 am
    Post #1376 - September 1st, 2021, 7:58 am Post #1376 - September 1st, 2021, 7:58 am
    Hi,

    In my array of coupons, there was a free 12-oz can of 'Coca-Cola with Coffee' expiring today.

    I bought the cherries last week. I bought more yesterday. Since I will not likely have more cherries until next June, I found them good enough. Meanwhile, I found a recipe for an Italian cherry-almond bread I might just make.

    The best cherries I bought this year were at Mariano's. They were a deep dark red and very flavorful. My Dad commented he liked them the best of all the cherries bought this year.

    In Jewel's print ads, watermelon is $2.88 and Athena muskmelons are 99 cents each. When I get a melon, I pretty much cut it up into just over bite-size pieces and store it in the refrigerator. I get maybe 1.5 days per melon.

    Over the weekend, I will be South Dakota where I expect to come back with watermelons. Nowhere as cheap as Jewel, though very good.

    Regards,
    Cathy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #1377 - September 1st, 2021, 4:12 pm
    Post #1377 - September 1st, 2021, 4:12 pm Post #1377 - September 1st, 2021, 4:12 pm
    The one time I went to Mariano's this summer was the end of June, and they were the best cherries I had all summer, but Whole Foods has the best cherries usually, but when I went there on Friday, they were $5.99 a pound. I will spend that much for cherries at the farmers market maybe 1-2 times per summer, but I won't spend that much in the grocery store. Apparently Western cherries have a longer season than Michigan cherries do. I bought two pints of blueberries, a 1/4 peck container of Michigan peaches, and a honeydew melon at the farmers market on Saturday. The last time I was in Jewel they had blueberries from Peru. Apparently Peru grows a lot of blueberries, but I won't buy them. The peaches and blueberries were really good, but the honeydew that I paid $4 for was not ripe enough. I am not good at picking out good honeydew, and the person I have been getting really good muskmelons from for $3, did not have any Saturday.
  • Post #1378 - September 1st, 2021, 4:24 pm
    Post #1378 - September 1st, 2021, 4:24 pm Post #1378 - September 1st, 2021, 4:24 pm
    I have better luck with watermelons at Whole Foods than I do at Jewel. Right now Whole Foods has their cut up melons for 20% off. There is somebody that used to come to the Evanston farmers market that had really good Korean watermelons, but he semi retired last year, and I miss him.
  • Post #1379 - September 18th, 2021, 8:33 pm
    Post #1379 - September 18th, 2021, 8:33 pm Post #1379 - September 18th, 2021, 8:33 pm
    I know there are some people here who shop at the Green Bay in Wilmette Jewel. I was at the store last night, and they had some Healthy Choice Adobo chicken wraps, which had a shelf tag of $2.99, which is the regular price, but I saw them on clearance at another Jewel for $1.48, and so I decided to scan them, and they scanned at $1.48. I only got five of them, but the same thing happened last week, and I got five of them again for $1.48. They had lots left last night. They are next to the other frozen Healthy Choice dinners. They also had another one of the Healthy Choice chicken wraps on clearance last month for $1.48.
  • Post #1380 - September 19th, 2021, 10:02 am
    Post #1380 - September 19th, 2021, 10:02 am Post #1380 - September 19th, 2021, 10:02 am
    Has anyone else tried the Washington organic peaches that are on a Jewel-Osco For U special? I bought 4 last Tuesday when they were 99 cents. Good flavor but one got moldy before it was ripe. Overall the Idaho peaches at Woodmans have been a lot better, but more expensive at $1.49 to $1.79. Not sure if they still have some, had a lot last weekend.

Contact

About

Team

Advertize

Close

Chat

Articles

Guide

Events

more