LTH Home

What's with the price of...

What's with the price of...
  • Forum HomePost Reply BackTop
    Page 4 of 4 
  • Post #91 - February 27th, 2022, 12:14 am
    Post #91 - February 27th, 2022, 12:14 am Post #91 - February 27th, 2022, 12:14 am
    NFriday wrote:I was just at Aldi's on Thursday, and bananas were $.48 a pound, and bananas were $.59 and $.79 for organic at the Kosher Jewel on Howard. 1% milk at Aldi's was $2.88 a gallon. It was $2.69 at Target, and $2.79 at the Kosher Jewel. Milk was $2.99 a gallon at the Wilmette Green Bay store on Tuesday, and bananas were $.69 and $.79 at that store. They have higher prices on staples than any of the Evanston Jewel stores do.

    Jewel milk at the Highland Park Jewel is two for $4. Mariano's has dropped the two-for-$4 for whatever the price per gallon. Several weeks ago, Mariano's had half-gallon cartons of milk for 78 or 87 cents each up to five half-gallons.

    I have a just-for-u bananas at 41 cents per pound. It is rare a grocery store visit does not include bananas.

    Regards,
    CAthy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #92 - February 27th, 2022, 2:05 am
    Post #92 - February 27th, 2022, 2:05 am Post #92 - February 27th, 2022, 2:05 am
    The Jewel on Green Bay had milk for $2.99 or 2/$4, but I can't go through two gallons before it goes bad. I've been getting the personalized price for organic bananas the last couple of months. The bananas at Jewel did not look as good as the ones at Whole Foods. When I got them Thursday at the Kosher Jewel, I got the last bunch of organic bananas they had. They had tons of organic bananas at Whole Foods. Jewel has a sign that bananas are more expensive and greener due to the weather.
  • Post #93 - February 27th, 2022, 8:51 am
    Post #93 - February 27th, 2022, 8:51 am Post #93 - February 27th, 2022, 8:51 am
    NFriday wrote:Jewel has a sign that bananas are more expensive and greener due to the weather.

    I don't remember seeing this sign at the Highland Park Jewel. I try to buy a range of ripe to green, so one of the bananas is just right every day.

    Regards,
    Cathy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #94 - February 27th, 2022, 1:31 pm
    Post #94 - February 27th, 2022, 1:31 pm Post #94 - February 27th, 2022, 1:31 pm
    Aldi works on its budget-friendly image, but in the last several months, which is to say, during the current era of supply chain shortages, the prices don't seem to me to be much, if any, better there overall than, say, those at Jewel. Not to say that there aren't good prices on many things at Aldi. But ... when the store ads come in the mail on Tuesdays, I make a list of what I consider sales worth catching at each store. For months now, that list has been pretty short overall every week and just as short for Aldi as any of the others.
    "Your swimming suit matches your eyes, you hold your nose before diving, loving you has made me bananas!"
  • Post #95 - February 27th, 2022, 9:41 pm
    Post #95 - February 27th, 2022, 9:41 pm Post #95 - February 27th, 2022, 9:41 pm
    The last time I bought anything at Aldi's was when I stopped there maybe a month ago to get some canned pumpkins. I saw some people getting $1.80 a dozen eggs while Jewel had them on J4U for $.49 a dozen. When I was there on Thursday, they still had some canned pumpkin for $.95, but they were out of the kitty litter my friend buys there, and their milk was $2.88 a gallon and I knew I could get it cheaper at Target or Jewel. When I was there a month ago, they also had some Cabot cheddar cheese for I think $3.39, but I can get it cheaper at Jewel when I have a coupon on J4U for it.

    I did not see any produce on sale at Aldi's this week that I was interested in. The strawberries were from Florida and did not look that good. Does anybody here buy the kitty litter at Aldi's? My friend says it is half the price of what she can get at Jewel.
  • Post #96 - February 27th, 2022, 9:52 pm
    Post #96 - February 27th, 2022, 9:52 pm Post #96 - February 27th, 2022, 9:52 pm
    I got a really good deal at Whole Foods recently. They had their Amy's frozen burritos which are normally $2.79 on sale for 10 for $10, or 10 for $9 if you are a member of Prime. It was on sale for two weeks. I ended up going there three times, and I got a total of 25 burritos. I really like them. The last time I was there, I was looking for some of the Southwest burritos, and I finally found a whole box of them on the top shelf. I got five of them, and then as I was getting ready to put them back, a gentleman came, and looked at an empty box of Southwest burritos, and I told him there were lots in the box I had in my hand, and I handed him the box, and he took the other 15 that were left in the box, and then found five more in another box, and took those. He must really like them.
  • Post #97 - March 1st, 2022, 6:41 am
    Post #97 - March 1st, 2022, 6:41 am Post #97 - March 1st, 2022, 6:41 am
    NFriday wrote:The Jewel on Green Bay had milk for $2.99 or 2/$4, but I can't go through two gallons before it goes bad.

    $2.52/gallon at Sam's Club.
    Never order barbecue in a place that also serves quiche - Lewis Grizzard
  • Post #98 - March 1st, 2022, 12:27 pm
    Post #98 - March 1st, 2022, 12:27 pm Post #98 - March 1st, 2022, 12:27 pm
    NFriday wrote:The Jewel on Green Bay had milk for $2.99 or 2/$4, but I can't go through two gallons before it goes bad.
    I buy gallons of milk less often these days for the same reason, not finishing it before it goes bad. I have found, however, that the higher the fat content, the longer it lasts, so I buy whole milk when I do buy a gallon. Milk freezes well, so sometimes I wash out and save a half-gallon jug so I can freeze half of the next gallon I buy. That's only feasible if you have the freezer space available, of course. And whether it's a half or full gallon, you can't completely fill a container that you freeze; you need to leave some space for expansion. When milk has just started to go bad, I use it in place of buttermilk to marinade chicken and make Irish soda bread.
    "Your swimming suit matches your eyes, you hold your nose before diving, loving you has made me bananas!"
  • Post #99 - March 1st, 2022, 4:58 pm
    Post #99 - March 1st, 2022, 4:58 pm Post #99 - March 1st, 2022, 4:58 pm
    Katie wrote:Aldi works on its budget-friendly image, but in the last several months, which is to say, during the current era of supply chain shortages, the prices don't seem to me to be much, if any, better there overall than, say, those at Jewel. Not to say that there aren't good prices on many things at Aldi. But ... when the store ads come in the mail on Tuesdays, I make a list of what I consider sales worth catching at each store. For months now, that list has been pretty short overall every week and just as short for Aldi as any of the others.

    I've noticed that too. For example, the cost of their individual yogurts has really gone up. A few months ago, they were around $0.40-0.45 each and now they are $0.55 each which is pretty much the same price as other stores.
  • Post #100 - March 1st, 2022, 5:26 pm
    Post #100 - March 1st, 2022, 5:26 pm Post #100 - March 1st, 2022, 5:26 pm
    I go through a gallon of milk a week, and so that is not a problem. Two gallons I would have problems drinking before it goes bad. I have a mug of cocoa before I go to bed at night, and I use it in pancakes, and coffee. I am going to make some cream of cauliflower soup too, which calls for a cup of 1% milk. I know it is not really cream. I got the recipe out of one of Jane Brody's healthy cookbooks which I love.

    I do buy milk occasionally at Sam's Club, but they did not have 1% milk until sometime last year, and sometimes they don't have it in stock while I am in the store. I need to get some gas before the prices get much higher, and I am almost out of coffee filters that I get at Sam's Club, and so I am going to try to go there this week.
  • Post #101 - March 2nd, 2022, 9:44 am
    Post #101 - March 2nd, 2022, 9:44 am Post #101 - March 2nd, 2022, 9:44 am
    Hi,

    Fancy Feast knock off at Aldi was 37 cents a few months ago. When I found it was cat-approved, I went back for more and none was found. Finally did find those cans yesterday, which are now 67 cents.

    A friend in the northeast is having issues locating canned cat food due to a regional can shortage. His cats are accustomed to wet food and are protesting their present circumstances.

    Regards,
    CAthy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #102 - March 6th, 2022, 1:28 am
    Post #102 - March 6th, 2022, 1:28 am Post #102 - March 6th, 2022, 1:28 am
    I was at the Kosher Jewel on Howard this evening, and their milk is now $2.99 or 2/$5.00. I broke down and bought a gallon of it. The 1% milk at Sams Club this evening was $2.72 a gallon, and they were out of it. The cheapest milk I have seen recently was $2.69 at Target, and I bought that nine days ago, and so they might have raised the price there too. BTW- Gas was $4.06 a gallon at Sam's Club tonight. I still had a quarter of a tank, but I decided I better fill up my tank before it gets more expensive.
  • Post #103 - March 8th, 2022, 12:04 pm
    Post #103 - March 8th, 2022, 12:04 pm Post #103 - March 8th, 2022, 12:04 pm
    Milk will be 87 cents/half gallon in tomorrow's Marianos and PickNSave sale. 5x digital coupon. I like this oft-repeated special because I can get a little whole and a little skim. And I do find that the whole keeps longer.
  • Post #104 - March 14th, 2022, 11:46 am
    Post #104 - March 14th, 2022, 11:46 am Post #104 - March 14th, 2022, 11:46 am
    Beating the whatever is going on game ...

    I received a 25% off coupon with no minimums or limitations at a pet food store.

    At the cat food aisle where I was intending to buy the cat's favorite single meal cans at 79 cents each, there was a sign: buy six get two free. I selected cat food in increments of eight. The manager at checkout said it did not apply to my selection. Go check, there is a label right there. I was right, though what I had in the cart I was going to buy anyway.

    40 cans at 79 cent each: $31.60
    Less: $7.90 or now $23.70
    Less 25%: now $17.77 or fraction over 44 cents a can

    It was also the last day to use birthday gift coupon for the cat at $4.98 or just under the $5 coupon. No tax!

    I rarely visit the pet store, so I always load up. Between yesterday's purchases and other wet food at home, we have at least a 90-day supply.

    Regards,
    Cathy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast
  • Post #105 - March 15th, 2022, 12:59 pm
    Post #105 - March 15th, 2022, 12:59 pm Post #105 - March 15th, 2022, 12:59 pm
    The other day I was in Mariano's and needed a small can of tomato paste.

    They had three choices - Contadina, where they only had basil/garlic flavor, Kroger brand and Red Gold. The Red Gold, by a fair amount, was the least expensive. Go figure.
  • Post #106 - March 16th, 2022, 8:35 am
    Post #106 - March 16th, 2022, 8:35 am Post #106 - March 16th, 2022, 8:35 am
    Looking at inflation through the sale ads lens, from today's Butera specials:
    Butter: 2.49, had been 1.99 for years.
    Boneless skinless chicken breasts: 2.49, had been 1.99 recently but sub 1.50 in 2020
    Raw chicken tenders: 2.99, 1.99 or less a year ago
    Bone in chicken breasts: 1.99, sub $1 ditto
    Jimmy Dean breakfast sausage: 1.49, .99 in January
    Deli Swiss: now up to 4.99 from 3.99 or 4.59, 1.99 in 2019
    Krakus ham: 4.99, up at least a dollar, maybe 2
    Lays chips: 2.49, used to be on sale for 1.99 and often a lot cheaper at Jewel and Marianos
    A couple exceptions: Boneless pork loin, 1.49, and ungraded central American NY strip, 4.99. Pork seems to have come down to fairly reasonable sale prices lately.

    Montrose: Mozzarella, 3.29 up from sub $3
    Bulgarian feta, 2.69 instead of 2.49
    No Polish cheese special this week, but in previous weeks they've been creeping up. I suspect central European imports will become considerably more expensive as the war disrupts things there. Followed probably by a sag in prices as the euro comes down relative to the dollar.

    Shop n Save sales are so poor that I rarely go there any more except for the bakery and imported items.
  • Post #107 - March 16th, 2022, 3:04 pm
    Post #107 - March 16th, 2022, 3:04 pm Post #107 - March 16th, 2022, 3:04 pm
    Cathy2 wrote:
    NFriday wrote:I was just at Aldi's on Thursday, and bananas were $.48 a pound, and bananas were $.59 and $.79 for organic at the Kosher Jewel on Howard. 1% milk at Aldi's was $2.88 a gallon. It was $2.69 at Target, and $2.79 at the Kosher Jewel. Milk was $2.99 a gallon at the Wilmette Green Bay store on Tuesday, and bananas were $.69 and $.79 at that store. They have higher prices on staples than any of the Evanston Jewel stores do.

    Jewel milk at the Highland Park Jewel is two for $4. Mariano's has dropped the two-for-$4 for whatever the price per gallon. Several weeks ago, Mariano's had half-gallon cartons of milk for 78 or 87 cents each up to five half-gallons.

    I have a just-for-u bananas at 41 cents per pound. It is rare a grocery store visit does not include bananas.

    Regards,
    CAthy2

    PSA = Mariano's often discounts their milk that's within a week or so of the Sell/Use By Date. This morning, I bought a gallon of skim dated March 22nd for $2.28.
    Never order barbecue in a place that also serves quiche - Lewis Grizzard
  • Post #108 - March 23rd, 2022, 2:34 am
    Post #108 - March 23rd, 2022, 2:34 am Post #108 - March 23rd, 2022, 2:34 am
    The only things that I buy that are definitely more expensive are milk, bananas, oranges and coffee. I am worried about bread getting more expensive, since Russia and the Ukraine normally grow a lot of grains. Meat is going to be more expensive too, because grains are going to be more expensive. I read somewhere though that this does not mean that grain farmers are going to be making lots more money. I also heard that gas is not going to get cheaper just because more of it is going to be drilled in the US.
  • Post #109 - March 23rd, 2022, 3:14 am
    Post #109 - March 23rd, 2022, 3:14 am Post #109 - March 23rd, 2022, 3:14 am
    NFriday wrote:The only things that I buy that are definitely more expensive are milk, bananas, oranges and coffee. I am worried about bread getting more expensive, since Russia and the Ukraine normally grow a lot of grains. Meat is going to be more expensive too, because grains are going to be more expensive. I read somewhere though that this does not mean that grain farmers are going to be making lots more money. I also heard that gas is not going to get cheaper just because more of it is going to be drilled in the US.

    Too bad our Govt. pays subsidies to many, many farmers to not plant grain.

    “ If you aren’t tasting, you aren’t cooking.”
    If you aren't tasting, you aren't cooking.
  • Post #110 - March 23rd, 2022, 11:22 am
    Post #110 - March 23rd, 2022, 11:22 am Post #110 - March 23rd, 2022, 11:22 am
    Paying farmers to not grow grain went away in the 1990s with the freedom to farm bill. I own a farm rented on crop share that produces wheat and am much more up to date on USDA programs and wheat markets than most LTHers. Something that went away over a quarter century ago should not be repeated today.
  • Post #111 - March 23rd, 2022, 12:01 pm
    Post #111 - March 23rd, 2022, 12:01 pm Post #111 - March 23rd, 2022, 12:01 pm
    Bolthouse Farms yogurt dressing, same price, bottle is now 2 ounces smaller.
    I loved this one, 45 ca. per 2 T, but I guess I need to start making my own salad dressing.
  • Post #112 - March 24th, 2022, 12:14 am
    Post #112 - March 24th, 2022, 12:14 am Post #112 - March 24th, 2022, 12:14 am
    I have been buying the Bolthouse dressings at $1 a bottle throughout the last year here in Arizona. they seem to show up at a LOT of the discount and salvage stores.

    Personally, it is just cheaper to make my own from scratch.
  • Post #113 - April 6th, 2022, 2:09 pm
    Post #113 - April 6th, 2022, 2:09 pm Post #113 - April 6th, 2022, 2:09 pm
    Hi,

    Quart of Dean's heavy cream was $5 at Woodman's today. Same product at Mariano's was $5.50. At Christmas, I was paying $3.30 roughly.

    On the plus side, Woodman's regular gas was $3.95 per gallon. The same yesterday was $4.19.

    Milk at Mariano's is two gallons for $5.

    Glad I bought butter when it was $2 or less per pound.

    Regards,
    Cathy2
    Cathy2

    "You'll be remembered long after you're dead if you make good gravy, mashed potatoes and biscuits." -- Nathalie Dupree
    Facebook, Twitter, Greater Midwest Foodways, Road Food 2012: Podcast

Contact

About

Team

Advertize

Close

Chat

Articles

Guide

Events

more